Bağlantı hataları

Bağlantı hataları

Bağlantı Hataları

Kullandığınız clientinizdenden, bağlı olduğunuz IRC sunucusundan ya da kendi internet bağlantınızdan kaynaklanan problemler yüzünden sunucudan çıkmak zorunda kalabiliyorsunuz.
Bunların genel olarak hepsine biz IRC bağlantı hataları diyoruz.

Çeşitli bağlantı hataları/sunucudan çıkış sebepleri vardır. Bunlara bir göz atalım.

Ping Timeout: Sunucunun, clientin halen hatta olup olmadığını anlamak için gönderdiği ping’e cevap alamadığını ifade eder.

Broken Pipe  : Sunucunun, soket haricinde clientin diğer bilgilerine erişiminde sorun yaşadığını ifade eder.

Excess Flood  : Bu çıkış sebebinin anlamı kişi fazla girişimde bulundu demektir. Örneğin uzun bir yazıyı karşı tarafa kopyalama durumunda bu hata ile çıkış yaparsınız.

Connection reset by pear : Bağlantının veya bağlanan socketin durumunun yeterince sağlıklı olmadığını ifade eder.

Dead Socket : Clientin, sunucu tarafından gönderilen verilerin yoğunluğu nedeni ile kaldıramadığını ifade eder.

Too many connections from your hostname : Sunucunun, aynı host üzerinden izin verdiği maksimum kullanıcı sayısına ulaşıldığını ifade eder.

Too many invalid password : Çok sayıda yanlış şifre girme durumunu ifade eder.

Nick Collision : Bu olayin sebebi herhangi bir sekilde network’te ayni nickten 2 adet bulundugu anda gerceklesir. Girisi daha eski olan(timestamp) irc’de kalir digeri gider. Bu olay netsplitlerde veya bazen zaman zaman ayarli serverlar ve serverlar arasi lag’da olur. Ayrica linkli serverlarin linklerinin bir sureligine kopup, sonra tekrar birlesmesi sonucunda eger 2 serverda da ayni nickten nick uzerine 2 tane services bot olusturacaktır.

You are banned from this server : Sunucuya girişinizin yasaklandığını banlı olduğunuzu ifade eder.

Network is down or Network unreachable : Sunucunun, çalışmadığını veya veri kaynaklarında herhangi bir problem yaşandığını ifade eder.

No more connections allowed in your connection class : Sunucunun, internet sağlayıcısı üzerinden izin verdiği maksimum kullanıcı sayısına ulaşıldığını ifade eder.

You are not authorized to use this server : Sunucuyu, kullanabilmek için yeterli erişimimizin (l-line) olmadığını ifade eder.

Network dropped connection on reset : Irc sunucusuna hostluk yapan yerde, herhangi bir problem yaşandığını ifade eder. Muhtemelen sunucu reboot edilmiştir.

Invalid username : Sunucuda, belirtmiş veya kullanmakta olduğumuz kullanıcı adımızın yasaklı olduğunu ifade eder. Genellikle identimizde alfabetik olmayan karakterlerden kaynaklanır.

Forward and reverse dns do not match : Sunucunun, ip adresimizi çözümleyemediğini ifade eder. İnternet sağlayıcımızın dns sorunlarından dolayı kaynaklanır. Client ve sunucu ile alakası yoktur.

Not enough buffer space avaible : Clientin, bağlantı kapasitesinin sunucuya bağlanabilmek için yeterli olmadığını ifade eder.

Can’t assign requested address : Sunucunun, herkese açık olmadığını ifade eder. Genellikle attack (saldırı) olması durumunda sunucu yetkililerinin (root) kullanılan dnsyi, olmayan bir dns adresine yönlendirmesinden kaynaklanır.

Unable to resolve IRC server : Değiştirilen DNS adresinin tam olarak hazır olmadığını, güncellenmediğini veya kapalı olduğunu ifade eder.

Connection refused : Sunucuya girmek istediğimiz portun kapalı olduğunu, bizim bağlantımızı kabul etmediğini ifade eder.

No route to host : İnternet bağlantımızın olmadığını ifade eder.

Connection timed out : Client ile sunucu arasında belirli bir bağlanma süresi vardır. Bu sunucuya göre değişir. Bu sürenin dolduğu halde sunucuya bağlanılamadığını ifade eder. İnternet bağlantısından kaynaklanır.

Software cause connection abort : Sunucunun yanılıp clientin problemleri olduğunu düşünüp, veri alışverişinde problem yaşadığını ifade eder.

Write Error : Sunucunun, clientden aldığı bilgileri hafızasına yazmakda sorun yaşadığını ifade eder.

Read Error : Sunucunun, clientin bilgilerine erişmekde veya okumakda sorun yaşadığını ifade eder.

IRC komutları – Bağlantı Hataları

Google Play Mobil Uygulamamızı indirmek için TIKLAYIN


Yazar: Yonetim

Yayınlanma Tarihi: 10-04-2022

Kategori: IRC Komutları

Görüntüleme: 447 Defa

Bir cevap bırakın.